• تلفن051-36913094
 • ایمیلinfo@jahanlaser.com
 • آدرسمشهد، بلوارتوس ، نبش توس 59
 • ساعتهای آزادشنبه تا پنجشنبه: 8 صبح الی 16
تماس با ما

چیلر دستگاه لیزر

Chiller-5000CW

چیلر دستگاه لیزر

چرا به خنک کننده نیاز داریم ؟

معنای لغوی چیلر معادل آب سرد کن می باشد در صنایع مختلف دستگاه های بسیاری از چیلر  جهت فرآیند خنک کنندگی دستگاه های صنعتی خود استفاده می کنند که به نام چیلر صنعتی شناخته می شوند.

صنایعی نظیر تزریق پلاستیک ، دستگاه های پزشکی ، برشکاری فلزات و صنایع چاپ از جمله صنایعی هستند که از دستگاه های چیلر استفاده می کنند.

نکته مهم:

کارکرد چیلر دستگاه لیزر شبیه یخچال است یعنی گاز چیلر توسط یک کمپرسور فشرده میشود و سپس طی عبور از لوله های مسی منبسط میشود و لوله ها سرد میشوند و اب در تماس با این لوله ها نیز سرد میشوند .

مزایای استفاده از چیلر صنعتی

چیلر های صنعتی در ظرفیت های متعدد طراحی و تولید میشوند که نیازهای واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ برآورده می کند ، استفاده از چیلر در کارخانه یا واحد صنعتی باعث کاهش هزینه های بخش انرژی آن واحد خواهد شد و بالطبع با توجه به معیارهای اقتصادی باعث افزایش راندمان کاری خواهد شد.

پارامترهایی نظیر ظرفیت دستگاه ، نوع خنک کنندگی چیلر ، مدل کندانسور ، شرکت تولید کننده و جنس قطعات به کار رفته در چیلر از جمله معیارهای تعیین کننده قیمت دستگاه هستند.

یک نکته مهم: در استفاده از چیلرها این است که این دستگاه ها باید طی تمام فصول سال قابلیت تولید آب سرد را داشته باشند یعنی قابلیت کارکرد در دمای محیط گرم تابستان را بدون ایجاد اشکال داشته باشد.

در تصویر مقابل تصویر یک نمونه چیلر صنعتی مناسب جهت دستگاه های برش لیزری را مشاهده می کنید .

چیلر مورد اشاره یکی از تولیدات شرکت S&A می باشد . این دستگاه وظیفه خنک کنندگی و پایین آوردن دمای تیوب لیزر را دارد، این چرخه خنک کاری به این صورت است که با بالا رفتن دمای محفظه داخلی تیوب که بر اثر تولید لیزر پدید آمده  ممکن است باعث ترک خوردن فضای ذاخلی تیوب شود ، در این مرحله چیلر آبی که بر اثر تولید لیزر دمای آن بالا رفته را از خروجی تیوب دریافت کرده و آب دریافت شده پس از خنک شدن دوباره از چیلر خارج شده و از ورودی تیوب وارد می شود و این چرخه یک سیکل ادامه دار است  تا دمای تیوب بالا نرود.

راهنمای موارد ایمنی چیلر دستگاه لیزر CW5000:

چیلر دستگاه لیزرCW5000

1- لطفا اطمینان حاصل کنید که برق ورودی و قطعات الکترونیکی در شرایط  خوبی هستند و سیم ارت هم به زمین اتصال داشته باشد حتی اگر متوسط جریان مصرفی چیلر پایین باشد. 

2- لطفا اطمینان حاصل کنید که از یک ولتاژ ورودی پایدار برای دستگاه استفاده کرده باشید و این نکته توجه داشته باشید که کمپرسور دستگاه به تغییر ولتاژ بسیارحساس است ولتاژ این دستکاه از 200 تا 250 ولت قابل تغییر است اگر شما ولتاژ بالاتری نیاز دارید باید دستگاه متناسب با نیاز شما ساخته شود.

3- فرکانس نامناسب ممکن است به دستگاه چیلر شما آسیب بزند لطفا فرکانس آن را برابر با 50 یا 60 هرتز قرار دهید.

4- برای پمپ دستگاه چیلر اکیدا توصیه می شود  که دستگاه را بدون آب روشن نکرده و قبل از روشن کردن دستگاه حتمااطمینان حاصل کنید که داخل دستگاه آب به اندازه کافی باشد و سپس ان را روشن نمایید در غیر این صورت پمپ دستگاه چیلر به آسانی آسیب خواهد دید.

5- اطمینان حاصل کنید که خروجی و ورودی هوای دستگاه از تهویه مناسبی برخودار باشد به همین منظور اگر در قسمت خروجی هوای دستگاه در قسمت عقب آن مانع  خاصی می باشد آن را بردارید و فاصله حداقل 30 سانتی متری از دیوار و  از دو طرف دیگر دستگاه چیلر از دیوار فاصله 8 سانتی متری را باید داشته باشند.

6- فیلترهای دستگاه باید طور منظم تمیز گردند بدین منظور هر چند وقت یکبار آن ها را از جای خود جدا کرده و تمیز نمایید اگر در صورت تمیز نمودن فیلترهای تهویه دستگاه چیلر  هوای کافی برای خنک کردن گاز چیلر به ان نخواهد رسید به مشکل خوردید برای رفع مشکل لطفا اول به اثر میعان آب توجه نمایید اگر محیط شما دارای رطوبت بالایی باشد و دمای آب پایین تر از دمای  محیط باشد این باعث خواهد شد که بر روی لوله های دستگاه چیلر قطرات آب بنشیند توصیه میشود که دمای آب را در این مواقع بالا ببرید.

7- دستگاه چیلر همیشه باید توسط افراد متخصص مورد استفاده قرار بگیرد بنابراین توجه نمایید که کودکان و افرادی که فاقد تخصص هستند به دستگاه آسیب نرسانند و کارکردن آن ها با دستگاه چیلر تحت نظارت یک متخصص باشد.

چیلر دستگاه لیزرCW5000

نصب دستگاه چیلر بسیار آسان میباشد و وقتی برای اولین بار دستگاه را نصب میکنید  دستور العمل پیش رو را به ترتبیب اجرا نمایید.

 • جعبه دستگاه لیزر را باز نمایید و مطمئن شوید که همه لوازم مورد نیاز داخل جعبه قرار دارند.
 • درب تانکر آب دستگاه را باز نمایید و داخل ان آب بریزید داخل آن را نگاه کنید و از مقدار آن مطمدن شوید که آب سر ریز نشود در این حالت آب را به آرامی وارد دستگاه نمایید در نقاط سردسیر و یا جاهایی که دستگاه در جای سرد قرار دارد به جای آب در آن ضد یخ بریزید.
 • شلنگ های ورودی و خروجی آب چیلر را به دستگاه لیزر متصل نمایید.
 • سپس برق دستگاه را متصل و آن را روشن نمایید دقت کنید که دستگاه بدون آب روشن نشود.
 • زمانی که دستگاه چیلر روشن میشود گردش آب در دستگاه باعث ایجاد یک سری حبابهایی میشود ممکن است که زنگ هشدار دستگاه چیلر به صدا در بیاید ولی پس از مدت زمان کوتاهی این زنگ هشدار قطع خواهد شد.
 • از آن جا ک ممکن است کمپرسور با توجه به دمای آب دیرتر روشن شود این زمان ممکن است چند ثانیه تا چند دقیقه به طول بیانجامد لطفا در این مواقع چیلر را خاموش و یا روشن نکنید پس از اولین روشن کردن با توجه به خالی بودن مخزن ها از آب و پرشدن آن ها ممکن است سطح آب چیلر کمی پایین بیاید پس به میزان لازم در آن آب بریزید و سطح آب چیلر را به خاطر بسپارید و پس از طی یک دوره زمانی چک کنید اگرچیلر آب کم میکند دوباره همه جای آن را بررسی کنید احتمالا از جایی آب بیرون می آید.
 • چیلر برای تنظیم کردن دمای آب به صورت هوشمند از ترموستات استفاده میکند و به طور معمول کاربر نیازی ندارد که تنظیماتی درمورد آن انجام دهد ولی اگر نیازی احساس کردید که باید خودتان تنظیم کنید لطفا با توجه به دستورالعمل تنظیمات چیلر را تغییر دهید.
 • در دستگاه چیلر مدل تی 53 روش هوشمند کنترل دما استفاده میشود در این شرایط اپراتور نیاز نیست که هیچ تغییراتی در چیلر بدهد در مدل تی 504 از روش کنترل دمای ثابت استفاده میشود بدین معنا که دمای آب در دمای ثابت 25 درجه قرار میگیرد. 

پنل کنترل کننده دما چیلر دستگاه لیزر

Panel termustat

پارامترهای D1 ، D2 (همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است) حالت ترموستات را نشان میدهند.

D1 ON: ترموستات در حالت کنترل هوشمند کار می کند.

D1 OFF: ترموستات در حالت کنترل دما کار می کند.

D1 FLASHES: ترموستات در حالت تنظیم پارامترها کار می کند و یا دمای محیط را نمایش می دهد.

پارامتر های دمای اتاق

D2 ON: چیلر در حالت خنک کننده کار می کند.

D2 OFF: چیلر در حالت چرخش آب کار می کند.

D2 FLASHES: چیلر در حالت ذخیره انرژی می باشد.

کلید RST: این کلید برای ورود استفاده میشود.

کلید SET: کلید تنظیمات عملکرد چیلر دستگاه لیزر.

برگرداندن  چیلر دستگاه لیزر به تنظیمات کارخانه :

قبل از این که چیلر را روشن کنید دکمه  همزمان باهم نگه داشته تا صفحه نمایش پنل rE را نشان دهد بعد از 6 ثانیه وارد تنظیمات برگرداندن دستگاه خواهید شد.

 

پشتیبانی:

در صورت هرگونه سوال و یا مشکلات در رابطه با چیلر دستگاه برش لیزر می توانید با کارشناسان فی شرکت در تماس و یا از طریق پشتیبانی سایت مشکلات خود را در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.