• تلفن051-36913094
  • ایمیلinfo@jahanlaser.com
  • آدرسمشهد، بلوارتوس ، نبش توس 59
  • ساعتهای آزادشنبه تا پنجشنبه: 8 صبح الی 16
تماس با ما

مقایسه برش لیزر Co2 و برش لیزر فایبر

Fiber Vs Co2

مقایسه برش لیزر Co2 و برش لیزر فایبر

برش لیزری فرایندی است که در طی آن یک محصول را توسط دستگاه برش لیزر برش میدهند امروزه برش لیزر Co2 و برش لیزر فایبر جای خود را در بسیاری از کارگاه های کوچک ، مغازه ها  و کسب کار های نوپا باز کرده است. 

طی مدت زمان نسبتاً کوتاهی شاهد پیشرفتهای زیادی در فناوری لیزر فایبر برای برش ورق مسطح بودیم. فقط در طی پنج سال ، لیزرهای فیبر به آستانه برش 4 کیلووات دست یافتند که در مقایسه رسیدن لیزرهای Co2 به این اندازه برش خیلی بیشتر از این ها زمان برده است. پس از ده سال ، لیزرهای فایبر به سطح قدرت 15 کیلو وات برای برش رسیده اند سالهاست که در صنایع مختلف دیگر غیر از برش ورق فلز استفاده های گوناگون از این نوع برش می شود.

 برش لیزر و یا حکاکی لیزری به سمت روند رو به رشد ، بازده بسیار بالا و کیفیت خوب در حال توسعه می باشد. رایج ترین برش لیزر در بازار فعلی برش لیزر Co2 و برش لیزری فیبر است. در این مقاله مقایسه برش لیزر Co2 و برش لیزر فیبر را بررسی خواهیم کرد.

مقایسه دیگر را میتوان در آخرین توانی که میتوانند برش دهند انجام داد ، برش لیزر CO2 می تواند فولاد کربنی 20 میلی متر ، فولاد ضد زنگ 10 میلی متر و آلیاژ آلومینیوم 8 میلی متر را برش دهد. در مقابل برش لیزر فیبر ، توانایی بیشتری در برش ورق فلز نازک تا 4 میلی متر دارد ، با توجه به طول موج های هردو. طول موج لیزر CO2 حدود 10.6um است،این طول موج لیزر CO2 جذب آن توسط مواد غیر فلزی را آسان می کند ، بنابراین برش لیزر CO2 برای برش مواد غیر فلزی مانند چوب ، اکریلیک و پلاستیک بسیار ایده آل است. در مقابل لیزر فیبر طول موجی به اندازه 1.06um دارد ، که جذب آن توسط مواد غیر فلزی سخت است. وقتی نوبت به فلزات بسیار بازتابنده مانند آلومینیوم خالص و نقره می رسد ، هر دوی این برش های لیزری نمی توانند در مورد آنها عملیات برش را انجام دهند.

یکی از پارامترهای مهم طول موج میباشد ، اختلاف طول موج لیزر فیبر و لیزر CO2 بسیار زیاد است ، چون لیزر CO2 نمی تواند توسط فیبر نوری منتقل شود در حالی که لیزر فیبر می تواند. این باعث می شود لیزر فیبر در سطح منحنی بسیار انعطاف پذیر باشد ، بنابراین به همین دلیل است که لیزر فیبر در صنعت تولید خودرو افزایش پیدا کرده است. میتوان لیزر فیبر را به عنوان بهره وری بهتر ، کارایی بیشتر و هزینه کمتر در نظر گرفت.

بهتر است قبل از مقایسه بعدی با مفهوم کلمه فتوولتائیک آشنا شویم:

در تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریسیته ، روش های مختلف و گوناگونی وجود دارد. پرکاربردترین روش تبدیل آن ، تولید جریان الکتریسیته از انرژی خورشید به وسیله سلول‌های فتوولتائیک می‌باشد.

نرخ تبدیل فتوولتائیک در هرکدام از روش های برش متفاوت است. نرخ تبدیل فتوولتائیک لیزر فیبر بیش از 25٪ است در حالی که لیزر CO2 فقط 10٪ است. لیزر فیبر با چنین نرخ تبدیل فتوولتائیک بالا می تواند به کاربران در کاهش هزینه برق کمک کند. اما به عنوان یک تکنیک جدید لیزر ، لیزر فیبر به اندازه لیزر CO2 شناخته شده نیست ، بنابراین در مدت زمان طولانی لیزر CO2 با لیزر فیبر جایگزین نخواهد شد.

ایمنی: طبق استاندارد بین المللی ایمنی ، خطرات لیزر را می توان در 4 درجه طبقه بندی کرد. لیزر CO2 متعلق به کم خطرترین درجه است در حالیکه لیزر فیبر متعلق به خطرناکترین درجه است ، زیرا طول موج کوتاه آن آسیب بزرگی به چشم انسان می زند. به همین دلیل ، برش لیزر فیبر نیاز به یک محیط بسته دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *