چرا به خنک کننده نیاز داریم ؟

چرا به خنک کننده نیاز داریم ؟

معنای لغوی چیلر معادل آب سرد کن می باشد. در صنایع مختلف دستگاه های بسیاری از چیلر جهت فرآیند خنک کنندگی دستگاه های صنعتی خود استفاده می کنند که به نام چیلر صنعتی شناخته می شوند.

صنایعی نظیر تزریق پلاستیک ، دستگاه های پزشکی ، برشکاری فلزات و صنایع چاپ از جمله صنایعی هستند که از دستگاه های چیلر استفاده می کنند.

نکات مهم قبل از شروع

نکته مهم:

چیلرهای صنعتی به دو دسته اصلی چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی تقسیم بندی می شوند.
چیلرهای تراکمی نیز به دو نوع چیلر خنک کننده با آب و چیلر خنک کننده با هوا  تقسیم می شود، میتوان انواع چیلر صنعتی (تراکمی) را بر اساس نوع کمپرسور آن معرفی کرد.

خنک کنندگی با آب یا هوا ؟

چیلرهای صنعتی آب خنک (خنک کننده با آب )، فرآیند تبرید و خنک سازی آب از طریق برج های خنک کننده چیلر انجام می شود. چیلرهای خنک کننده با آب دارای بازدهی و توان عملکرد مناسب تری نسبت به چیلرهای خنک کننده با هوا هستند. این مدل از چیلر به گونه ای طراحی شده که میزان مصرف انرژی را به حداقل برساند. 

در مقابل چیلر صنعتی هوا خنک (خنک کننده با هوا) به منظور حذف حرارت و گرما از طریق یک فن عمل می کند. انتقال حرارت میان هوا و سیال مورد نظر باعث میشود آب خنک مورد نیاز دستگاه تأمین شود.
این نوع از چیلر ها در خارج از ساختمان نصب می شوند و البته برای نصب به فضای زیادی نیاز ندارند. در مقایسه با نوع چیلر آب خنک(خنک کننده با آب)، این چیلرها از حساسیت بیشتری برخوردار هستند.

مزایای استفاده از چیلر صنعتی

چیلر های صنعتی در ظرفیت های متعدد طراحی و تولید میشوند که نیازهای واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ برآورده می کند ، استفاده از چیلر در کارخانه یا واحد صنعتی باعث کاهش هزینه های بخش انرژی آن واحد خواهد شد و بالطبع با توجه به معیارهای اقتصادی باعث افزایش راندمان کاری خواهد شد.

 

Info

پارامترهایی نظیر ظرفیت دستگاه ، نوع خنک کنندگی چیلر ، مدل کندانسور ، شرکت تولید کننده و جنس قطعات به کار رفته در چیلر از جمله معیارهای تعیین کننده قیمت دستگاه هستند.

یک نکته مهم: در استفاده از چیلرها این است که این دستگاه ها باید طی تمام فصول سال قابلیت تولید آب سرد را داشته باشند یعنی قابلیت کارکرد در دمای محیط سرد زمستانی را بدون ایجاد اشکال داشته باشد.

اهمیت خرید چیلر صنعتی در چیست؟

اهمیت خرید چیلرهای صنعتی برای صنایع مختلفی که در حوزه ماشین آلات صنعتی و تولید آلیاژها فلزی کار می کند، بسیار حیاتی است.
هرچه یک فرآیند صنعتی به آب خنک بیشتری نیاز داشته باشد باید از یک چیلر صنعتی با توان بیشتر و راندمان بالاتری استفاده کرد.
استفاده از چیلرها میزان مصرف سوخت و انرژی را کاهش می دهد ،همچنین استفاده از چیلر مناسب می تواند هزینه های تعمیرات و نگهداری دستگاه ها را نیز به طور قابل ملاحضه ای کاهش دهد.

Cw5000

 

در تصویر مقابل تصویر یک نمونه چیلر صنعتی مناسب جهت دستگاه های برش لیزری را مشاهده می کنید .
چیلر مورد اشاره یکی از تولیدات شرکت S&A می باشد . این دستگاه وظیفه خنک کنندگی و پایین آوردن دمای تیوب لیزر را دارد، این چرخه خنک کاری به این صورت است که با بالا رفتن دمای محفظه داخلی تیوب که بر اثر تولید لیزر پدید آمده  ممکن است باعث ترک خوردن فضای ذاخلی تیوب شود ، در این مرحله چیلر آبی که بر اثر تولید لیزر دمای آن بالا رفته را از خروجی تیوب دریافت کرده و آب دریافت شده پس از خنک شدن دوباره از چیلر خارج شده و از ورودی تیوب وارد می شود و این چرخه یک سیکل ادامه دار است  تا دمای تیوب بالا نرود.

لطفا این مطالب را اشتراک گذاری نمایید

خرید چیلر

مطالب این صفحه بروزرسانی می شود

مطالب این صفحه به صورت دائمی به روز رسانی می شود ، با عضویت در خبرنامه و دنبال کردن شبکه های اجتماعی جهان لیزر از آخرین مطالب و محصولات مطلع شوید .