• تلفن051-36913094
  • ایمیلinfo@jahanlaser.com
  • آدرسمشهد، بلوارتوس ، نبش توس 59
  • ساعتهای آزادشنبه تا پنجشنبه: 8 صبح الی 16
تماس با ما

نگهداری دستگاه برش لیزر

نگهداری دستگاه برش لیزر

آموزش نگهداری دستگاه برش لیزر

چگونه دستگاه برش لیزر خود را به طور موثر نگهداری و سرویس کنیم:

نگهداری دستگاه برش لیزر CO2 آسان است ، اما برای اینکه دستگاه شما ایمن و عملکرد خوبی داشته باشد مواردی را که در این مقاله برای شما مینوسیم را باید رعایت کنید.

اگر اقدامات صحیحی را برای نگه داشتن دستگاه در وضعیتی که سالم است انجام ندهید ،خیلی از مشکلات میتواند در حین انجام کار برای شما اتفاق بیفتد.

چرا باید نگهداری را جدی بگیریم:

تعمیر و نگهداری مناسب مزایای زیادی دارد و طول عمر دستگاه شما را افزایش می دهد ، اطمینان از عملکرد بهینه دستگاه لیزر، پول شما را در جیب خودتون نگه می دارد زیرا احتمال کمتری برای تعویض قطعات دستگاه شما با این کار وجود دارد.

شدت فرایند برش لیزر به طور مداوم دود و گردو غبار و … ایجاد می کند. که اینها باعث جمع شدن آلودگی در دستگاه و لوازم جانبی آن (چیلر ، آینه  و غیره) می شود. این تجمع می تواند باعث خرابی سیستم و گرم شدن بیش از حد آن شود. مطمئناً نمی خواهید به دلیل خرابی ، خصوصاً مشکلی که به راحتی می توان از آن جلوگیری کرد ، کار را به تعویق بیندازید.

گرم شدن بیش از حد می تواند باعث آتش سوزی شود، با کمی مراقبت و نگهداری ساده می توان خطر آتش سوزی را به راحتی کاهش داد خب در اینجا به یک سوال بر میخوریم که چگونه باید از دستگاه برش لیزر خود نگهداری کنیم.

نگهداری عمومی

وظایف عمومی نگهداری وجود دارد که باید بطور منظم بر روی دستگاه شما انجام شود. گرد و غبار و خاک به طور حتمی بر روی هر دستگاهی می نشیند. با این حال ، مهم است که تمیز کردن منظم دستگاه ، به ویژه فضای داخلی(کابینه) دستگاه ، یا هرجای دیگر که گرد و غبار جمع شود را جدی بگیرید.

برخی از مواد مانند اکریلیک ، MDF و چوب ها ، پس مانده و ضایعات قابل اشتعال بیشتری را آزاد می کنند و اگر به درستی مدیریت نشود خطر آتش سوزی را به همراه دارد. اطمینان حاصل کنید گرد و غبار و آلودگی بر روی پروانه فن دستگاه وجود نداشته باشد زیرا هرگونه تجمع می تواند مانع عملکرد درست آن شود.

تعمیر و بازدید دوره ای فن ضروری است و باید هنگام برش موادی مانندMDF اگر به طور مداوم همچین موادی برش میدهید بازدید منظم تری داشته باشید، برای انجام بازدید از فن؛ آن را از منبع برق جدا کرده ، شلنگ های استخراج را در آورده و فن پروانه را با استفاده از یک برس نرم تمیز کنید. در زیر چند نمونه عکس از مواردی که در صورت غفلت از یازدید فن ممکن است رخ دهد آورده شده است:

debris

پمپ هوا دستگاه لیزر

برای عملکرد صحیح پمپ هوا ، از جمله عملکرد طبیعی آن ، شلنگ های تحویل هوا را از پمپ هوا به سر نقطه برش بازرسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ انسدادی وجود ندارد و هوا به نازل دستگاه می رسد. کاهش جریان هوا به نازل می تواند خطر شعله ور شدن برخی از مواد را در حالی که دستگاه در حال برش است افزایش دهد.

نکته:بررسی ساده و نتایج نظارت می تواند به شناسایی مشکلات مربوط به عملکرد قبل از آسیب دیدن دستگاه کمک کند. آزمایش کیفیت اشعه می تواند به سادگی مقایسه برش های امروز با برش قطعات در زمان قدیم دستگاه باشد – برش های ضعیف ممکن است نشان دهنده تراز نبودن ، ضعیف شدن تیوب لیزر یا کثیف بودن آینه ها باشد.

نگهداری آینه ها

آینه های کثیف قدرت اشعه لیزر را کاهش می دهد. اگر به این مورد برخورد کردید می توانید آینه ها بررسی کنید، ممکن است قبلاً نتایج ضعیفی مانند تار بودن خطوط ، عمیق نبودن برش و غیره را مشاهده کنید.حتما بسته به نوع مواد که برش می دهید ، هر 10 یا 40 ساعت کار یک بار آن ها را تمیز کنید ، برای آموزش نحوه تمیز کردن آینه دستگاه لیزر به صفحه مربوط به آن مراجعه نمایید.

نگهداری چیلر

گرمای تولید شده توسط دستگاه برش لیزر نیاز به تنظیم دارد. چیلرهای آب یک روش موثر برای پایین نگه داشتن دمای آب است تا اطمینان حاصل شود که تیوب بیش از حد گرم نمی شود، بنابراین ، مهم است که مراقب عملکرد چیلر باشید و هرگونه نشانگر درجه حرارت را در صفحه چیلر کنترل کنید. هر چند هفته ، فیلتر هوا چیلر را بررسی کنید و آن را تمیز کنید. حتما آب چیلر را چک نمائید در صورت لزوم آن را تعویض کنید و از آب دیونیزه یا آب مقطر استفاده کنید زیرا ناخالصی های موجود در آب معمولی می تواند باعث رشد باکتری ها ، گرفتگی لوله ها و فیلترها شود.

تعمیر و نگهداری زمستان

کاهش دما در ماه های زمستان به این معنی است که دستگاه شما نیاز به توجه بیشتر دارد. لطفاً با تغییر فصل مراقب تجهیزات خود باشید.

در اینجا چند راه حل موثر برای حفظ دستگاه برش لیزر شما در طول زمستان آورده شده است:

اطمینان حاصل کنید که اتاق و یا مکانی که دستگاه در آن نگهداری می شود بالاتر از 0 درجه سانتی گراد ، ترجیحاً 5 درجه سانتیگراد باشد.

برای چیلر دستگاه لیزر خود فقط از ضد یخ تایید شده استفاده کنید ، زیرا برخی از فرمولاسیون ها باعث زنگ زدگی سیم پیچ ها و آسیب رساندن به مهر و موم های چیلر می شوند.

این موارد را برای نگهداری دستگاه خود هرماه چک کنید:

ریل، واگن و سیستم مکانیکی دستگاه لیزر

پروانه فن را روی همان فن تمیز کنید (مگر اینکه فیلتر دود نصب شده باشد)

در صورت نیاز آینه ها را تمیز کنید

آب چیلر را از نظر آلودگی بررسی کنید (در صورت نیاز تغییر دهید)

فیلتر را در چیلر تمیز کنید (برای دسترسی به فیلتر پانل جلو را بردارید)

 

پشتیبانی

در صورت هرگونه مشکل و یا سوال در رابطه با دستگاه برش لیزر میتوانید با کارشناسان فنی ما در بخش تماس با ما سایت ارتباط برقرار کنید و یا از طریق پشتیبانی آنلاین مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *