آینه فلزی دستگاه برش لیزر
آینه دستگاه لیزر چیست ؟

آینه دستگاه لیزر چیست ؟

آینه دستگاه لیزر قطعه ای است که وظیفه بازتاب و انتقال اشعه ی تولید شده توسط مولد لیزر را بر عهده دارد. معمولا تعداد آینه های استفاده شده در دستگاه های لیزر سه عدد می باشد.

انواع آینه

آینه دستگاه لیزر در دو نوع فلزی و سیلیکونی در بازار موجود است. یکی از رایج ترین نوع آینه ها در دستگاه لیزر، آینه سیلیکونی است که معمولا، لعابی به رنگ طلایی دارد. و ساختاری چند لایه و نازک دارد. در واقع این پوشش سیلیکونی به گونه ای طراحی میشود که بیش از 99% اشعه لیزر را انعکاس می دهد.
نکته : کمترین میزان تلفات پرتو در این آینه سیلیکونی است. البته تمیز نکردن آینه دستگاه برش و یا افتادن آن از دست اپراتور در هنگام تمیز کاری موجب شکسته شدن آینه یا از بین رفتن لعاب آن می شود.

همچنین نوع دیگری از آینه های دستگاه لیزر، آینه فلزی است که در ساخت آنها از نوعی فلز خاکستری (گرد سیاه) به نام مولیبدنیوم استفاده می شود و درصد بازتاب کمتری نسبت به آینه سیلیکونی دارد. این آینه ها مقاومت بالاتری نسبت به آینه های سیلیکونی دارند.
نکته: امکان شکستگی در این نوع آینه وجود ندارد و همچنین با توجه به نوع عایق استفاده شده مقاومت بالایی را در مقابل آب و هوای مرطوب دارد. لازم به ذکر است میزان تلفات پرتو در این نوع آینه کمی بیشتر از آینه سیلیکونی است و پس از برخورد پرتو لیزر با آینه ، قسمتی از آن با گرم شدن آینه هدر می رود.

قبل از شروع

یادتان باشد تمیز کردن به موقع آینه های در دستگاه لیزر الویت خیلی بالایی دارد و توصیه میشود دائما در پایان هر روز کلیه آینه ها به وسیله دستمال نرم و مایع  مخصوص تمیز شوند.
نکته مهم : عدم تمیز کردن به موقع آینه ها در دستگاه لیزر موجب از بین رفتن لعاب سطح آن شده و بالطبع میزان بازتاب را به صورت چشمگیری کاهش می دهد.

همچنین مراقب باشد آینه با اجسام نوک نیز برخوردی نداشته باشد،این امر موجب ایجاد لکه در سطح آینه وحتی  از بین رفتن لعاب سطحی آن می شود که در این صورت می بایست حتما آینه تعویض شود.

مایع تمیز کننده مناسبی را انتخاب کنید تا هنگام تمیز کردن آینه لیزر سطح آن دچار آسیب نشود، به این منظور نباید از حلال هایی که موجب از بین رفتن لایه سطحی اینه می شود استفاده کرد. بهترین انتخاب میتواند مایع پاک کننده ای باشد که برای لنز و عدسی عینک استفاده می شود.

سیلیکونی یا فلزی ؟

آینه های سیلیکونی و فلزی از لحاظ قیمتی تفاوت آنچنانی با هم ندارند و انتخاب نوع آینه دستگاه لیزر بیشتر با توجه به شرایط کار و شرایط جوی محیط کار صورت می پذیرد.

نکته مهم : منظور از شرایط کار یعنی میزان کار با دستگاه و شرایط نگهداری از آن، اگر محیط کار شما تهویه مناسب ندارد و یا وقت کافی برای تمیز کردن روزانه دستگاه و آینه ها را ندارید،پیشنهاد جهان لیزر به شما استفاده از آینه های فلزی است.

در دستگاه لیزر برش و حکاکی آینه ها یکی از مهمترین وظایف را برعهده دارد، آینه از قطعات نوری دستگاه لیزر است و کارش انتقال نور لیزر بدون افت توان می باشد (اگر از آینه های با کیفیتی استفاده کنیم این افت توان به حداقل میرسد).

Metal Mirror

در دستگاه برش لیزر از آینه دایره ای شکل به قطر ۲ و ۲٫۵ و ۳ استفاده می شود که استاندارد سایز آن ۲٫۵ سانتی متر می باشد.جنس این آینه ها سیلیکونی یا فلزی می باشد.

لطفا این مطالب را اشتراک گذاری نمایید

خرید آینه

مطالب این صفحه بروزرسانی می شود

مطالب این صفحه به صورت دائمی به روز رسانی می شود ، با عضویت در خبرنامه و دنبال کردن شبکه های اجتماعی جهان لیزر از آخرین مطالب و محصولات مطلع شوید .