• تلفن051-36913094
  • ایمیلinfo@jahanlaser.com
  • آدرسمشهد، بلوارتوس ، نبش توس 59
  • ساعتهای آزادشنبه تا پنجشنبه: 8 صبح الی 16
تماس با ما

نکات ایمنی اپراتور دستگاه لیزر

نکات ایمنی اپراتور دستگاه لیزر

نکات ایمنی اپراتور دستگاه لیزر

این مقاله برای کسانی که اپراتور دستگاه لیزر هستند و یا اینک می خواهند دستگاه لیزر خریداری بکنند بسیار مناسب می باشدو با خواندن آن متوجه خواهند شد که کار با دستگاه برش لیزر چقدر خطرناک است در صورتی که نکات ایمنی رعایت نشود.

در زمان نصب دستگاه تکنسین فنی تمام نکات ایمنی را به اپراتور آموزش میدهد تا از هرگونه بروز مشکل جلوگیری شود.

البته این کار در صورتی به خوبی انجام میشود که تکنسین فنی خود با تجربه و حرفه ای باشد تا بتواند به اپراتور آموزش های لازم را بدهد.

بهتر است اپراتور در موقع توضیح دادن تکنسین نکته برداری و آن ها را یادداشت کند تا در طول زمان این نکات را فراموش نکند.

متاسفانه برخی از لیزرکاران این نکات را بعد از چند ماه سرسری می گیرند و از کنار این نکات میگذرند در صورتی که اتفاق یکبار رخ خواهد داد و ممکن هست همان یکبار تمام سرمایه کسب و کار نابود شود در ادامه این نکات را باهم دیگر بررسی خواهیم کرد:

اپراتور دستگاه برش لیزر

1-ورود افراد متفرقه ممنوع:

اولین نکته ایمنی که خیلی مهم است و اکثر افراد آن را رعایت نمیکنند جلوگیری از افراد غیر مسئول و افراد متفرقه به محوطه کارگاهی میباشد به هیچ عنوان نباید مشتری و کسانی که با دستگاه لیزر آشنایی ندارند به این دستگاه نزدیک شوند.

2-دستگاه را ترک نکنید:

به هیچ عنوان دستگاه را ترک نکنید،درست است که به طور مداوم از دستگاه لیزر کارکرده اید و فکر میکنید حضور شما ضروری نیست اما ممکن است متریالی که دارید برو روی آن لیزرکاری نجام میدهید آتش بگیرد و در آن لحظه شما پای دستگاه دستگاه نباشید متریال هایی مانند چوب و پلکسی زخیم در هنگام لیزرکاری ممکن هست آتش بگیرد و اگر شما پای دستگاه باشید  از حجم اتفاقات ناخواسته کاسته خواهد شد.

3-رفلکس های خطرناک:

یکی از مشکلاتی که ممکن است در اثربی دقتی برای افراد ایجاد بشه  عدم توجه به رفلکس هایی است که از متریال های خاص منعکس میشود اگر شما در حال لیزر کاری آینه پلکسی و یا خود آینه و شیشه هستید توجه داشته باشید که خود این مواد باعث منعکس شدن اشعه لیزر میشوند.

اشعه رفلکس شده می تواند به خود بدن و یا به دستگاه لیزر تابیده شود و آسیب هایی به تیوب دستگاه وارد کند پس در موقع کار کردن با این متریال ها باید دقت ویژه ای داشته باشیم.

در یک فضای کارگاهی هر لحظه ممکن است یک اتفاق کوچک تبدیل به فاجعه بزرگ شود مهمترین وسیله ای که باید در کنار دستگاه برش لیزر باشد کپسول آتش نشانی Co2 در داخل کارگاه است فراموش نشود که حتما آن را به موقع شارژ کنید.

در موقع آتش سوزی هیچ وقت از آب استفاده نکنید چون این آتش سوزی ها به علت وجود ولتاژ بالا ایجاد می شوند و هر میزان آب باعث اتصالی می شود.

عینک ، لباس و وسایل ایمنی را فراموش نکنید: در مواقعی که اپراتور دستگاه برش لیزر در توان های بالاتر از 150 وات استفاده میکند نیاز است که از عینک استفاده کند کمتر از این مقدار توان نیاز به زدن عینک نیست.

اگر این نکات را به طور کامل اپراتور دستگاه رعایت کند دستگاه برش لیزر به یک دستگاه ایمن تبدیل میشود با رعایت این نکات از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.