W2
تیوب لیزر چیست؟

تیوب لیزر چیست ؟

تیوب لیزر یکی از اجزای بسیار مهم در دستگاه های برش لیزری می باشد ، تیبوب ها دارای سه لایه می باشند که برانگیختگی گاز (افزایش انرژی) در لایه اول آن ایجاد شده و لایه دوم آن عمل خنک کنندگی لایه اول را بر عهده دارد و محفظه اصلی تیوب لیزر که همان لایه سوم می باشد .
نحوه عملکرد تیوب لیزر به این صورت است که الکترونها از یک طرف تیوب به سمت دیگر آن حرکت می کنند و در اثر برخورد با مولکول های گاز و با برانگیختن گاز ، پرتوهای فوتون خارج شده و با خروج این پرتوها از تیوب اشعه مورد استفاده قرار میگیرد، این پرتوها توسط آینه های تیوب لیزر منعکس می شود.

نکات مهم قبل از شروع

نکته مهم:

هنگام خرید دستگاه برش لیزر یکی از نکاتی که مورد توجه قرار میگیرد نوع تیوب لیزری است که دستگاه به عنوان منبع لیزر از آن استفاده می کند، دو گزینه اصلی که با آن روبرو خواهیم شد ، تیوب های شیشه ای و تیوب های فلزی است.

عملکرد تیوب های شیشه ای با سیستم خنک کنندگی آب سرد است .

همچنین نحوه عملکرد تیوب های فلزی با سیستم خنک کنندگی هوای سرد است.

درنهایت این تیوب های شیشه ای خنک شده با آب هستند که اغلب به دلیل هزینه کمتر ، یک گزینه مقرون به صرفه هستند. تیوب های شیشه ای خود هزینه کمتری دارند ، به علاوه لیزر آنها از طریق گاز CO2 که فرآیندی نسبتاً ارزان است کار می کنند . تیوب های شیشه ای نیز اشعه هایی با کیفیت خوب تولید می کنند که برای برش لیزری به خوبی کار می کنند.
 
 
سطح ایمنی کار با تیوب

لازم به ذکر است این محصول به سطح ایمنی 4 تعلق دارد. یعنی به دلیل اینکه اشعه لیزر را با طول موج 10600 نانومتر و بالاتر ساطع می کند . توان لیزر تابش شده توسط هد خروجی بزرگتر از توان نامی است (بستگی به مدل دارد)،چشمها یا حتی پوست صورت در مقابل قرار گرفتن مستقیم یا غیرمستقیم در معرض چنین شدت نوری ، آسیب می بیند. گرچه نور از نوع تابشی بوده و قابل مشاهده نیست ،اما پرتو آن آسیبهای جبران ناپذیری به شبکیه یا قرنیه چشم و پوست صورت وارد می کند. بنابراین ،برای توصیه می شود برای استفاده از این دستگاه حتما از عینک های ایمنی لیزر در طول کار با دستگاه استفاده شود.

در ادامه ...

تقریباً تمام تیوب های شیشه ای باید با استفاده از چیلر و از طریق آب خنک شوند. دلیل این خنک کنندگی این است که شیشه یک هادی حرارتی ضعیف است ، به این معنی که برای کمک به حذف گرما ، آب در گردش لازم است. بدون سیستم خنک کننده آب یک تیوب لیزر شیشه ای بیش از حد گرم می شود و از کار می افتد.

Co2installdiagram

لطفاً نمودارهای زیر را قبل از نصب دستگاه مشاهده کنید. منبع تغذیه اختصاصی دستگاه باید با ورودی منبع تغذیه مطابقت داشته باشد ، تیوب و الکترود مثبت ولتاژ بالایی را حمل می کند و باید پارامترهای زیر را رعایت کنید ، در صورت عدم رعایت موارد ذیل ، امکان آتش سوزی ، خرابی لوله داخلی و نشت آب وجود خواهد داشت.

Co2 parameters

لطفا این مطالب را اشتراک گذاری نمایید

خرید انواع تیوب لیزر

مطالب این صفحه بروزرسانی می شود

مطالب این صفحه به صورت دائمی به روز رسانی می شود ، با عضویت در خبرنامه و دنبال کردن شبکه های اجتماعی جهان لیزر از آخرین مطالب و محصولات مطلع شوید .